Prank to zwrot oznaczający żart zrobiony komuś, nabranie lub wkręcenie kogoś.

Definicja – co to znaczy prank

Prank jest formą żartu polegającą na nabraniu lub oszukaniu kogoś w celach humorystycznych. Często związany jest z zainscenizowanymi scenkami mającymi na celu uwiarygodnienie i skuteczniejsze przekonanie ofiary żartu, że ma do czynienia z prawdziwą sytuacją.
Słowo prank, mimo że w języku angielskim funkcjonuje od dawna po prostu jako określenie żartu (tzw. „practical joke” czyli dowcipu robionego komuś), w języku polskim zaczął być używany wraz z pojawieniem się trendu na wrzucanie nagrań z pranków do serwisu YouTube. Filmy te osiągały ogromną popularność, czego efektem było przeniknięcie tego słowa do rodzimego języka, jako określenie właśnie tego rodzaju dowcipu.


Przykłady użycia zwrotu prank

  • Słyszałeś jakiego pranka chłopaki zrobili Matiemu? Podając się za dziewczynę umówili się z nim w innym mieście, a ten bałwan tam pojechał z kwiatami.
  • Nie gniewaj się na mnie, to był tylko taki prank. Nie wiedziałem, że tak zareagujesz.

Prank – analiza i ciekawostki

W związku z ogromną popularnością nagrań z pranków w sieci, twórcy prześcigają się w pomysłach na kolejne żarty, często dość nieprzyjemne dla ich ofiar, przez co prowadzi to czasem do agresji i niebezpiecznych sytuacji. Zazwyczaj w takim przypadku „wkręcający” próbuje się ratować krzycząc „It’s a prank” („to tylko żart”), lecz nie zawsze ofiarę to interesuje.
Popularność pranków została dostrzeżona również przez specjalistów od marketingu, co spowodowało, że powstało wiele kampanii reklamowych opartych na starannie przygotowanych, często bardzo spektakularnych żartach robionych przypadkowym osobom.