Pasta to krótki tekst funkcjonujący w internecie jako historyjka (najczęściej zmyślona) lub komentarz na jakiś temat.

Definicja – co to znaczy pasta

Słowem pasta określa się krótki tekst, który wklejany jest przez użytkowników internetu w różnych sytuacjach zazwyczaj jako komentarz do jakiejś treści lub jako humorystyczną historyjkę w celu rozbawienia innych. Pasty potrafią funkcjonować w świadomości internautów przez długie lata od powstania oryginalnego tekstu. Często w związku z tym nikt już tak naprawdę nie wie, skąd tekst się wywodzi i kto jest jego autorem. Pasty mają różne formy i długości, jednak zazwyczaj ich wspólną cechą jest humorystyczny charakter, nawet jeśli oryginalnie ich wydźwięk wcale humorystyczny nie był.


Przykłady użycia zwrotu pasta

  • Nie wierzę, że ten artykuł o rybach ma już 350 komentarzy, a jeszcze nikt nie wkleił tu pasty o wędkarzu.
  • Marek uważa się za takiego wielkiego specjalistę od internetowych memów, a nie wie, że ten komentarz to pasta. Ludzie to wklejają od lat a on to wziął na serio.

Pasta – analiza i ciekawostki

Słowo pasta jest skróconą formą określenia copypasta, oznaczającego dokładnie to samo. Oryginalne słowo pochodzi się od angielskiego sformułowania copy – paste, a więc „kopiuj – wklej”, co bezpośrednio nawiązuje do przeklejania past w różne miejsca w internecie. W internecie oprócz past humorystycznych funkcjonuje również inny rodzaj, mający charakter krótkich horrorów, mających na celu wzbudzić w czytelnikach strach. Taki rodzaj pasty nazywa się creepypasta.
Niektóre pasty osiągają wśród internautów tak dużą popularność, że stają się wręcz klasyką. Przykładem może być popularna pasta o fanatyku wędkarstwa, na podstawie której w 2017 roku powstał krótkometrażowy film zatytułowany Fanatyk z m. in. Piotrem Cyrwusem oraz Marianem Dziędzielem.

Przykłady popularnych polskich past internetowych

  • Pasta o fanatyku wędkarstwa (Mój stary to fanatyk wędkarstwa (…))
  • Pasta Czokoszokach (Jak przeżyć za 100zł miesięcznie)
  • Pasta serwerowni (wulgarna, można za nią dostać bana w serwisie Wykop.pl)
  • Pasta o leczo (Odkąd pamiętam mój stary był fanatykiem leczo (…))
  • Pasta o filozofii xd (Odkąd zacząłem wyznawać „xD” moje życie stało się spokojniejsze (…))
  • Pasta o Cejrowskim (Zima idzie a ja w starych adidasach już miałem dziurę (…))
  • Pasta o Owsiaku (Kiedyś spotkałem Owsiaka na pogrzebie jakiejś sławnej osoby (…))