Słowo LOL posiada dwa różne znaczenia:

1. Skrót od angielskiego „Laughing Out Loud”, oznaczającego głośne śmianie się z czegoś.

2. Skrót od nazwy gry komputerowej „League Of Legends”.

Definicja – co to znaczy LOL

1. LOL jest skrótem używanym w internecie, oznaczającym że coś jest na tyle zabawne, że osoba, która użyła tego zwrotu głośno się zaśmiała. Rozwinięcie skrótu to „Laughing Out Loud”, co oznacza dosłownie głośne śmianie się. Skrót ten jest w pewnym sensie słabszą formą zwrotu ROFL/ROTFL. Używany zazwyczaj na wszelkiego rodzaju forach, czatach i w sekcjach komentarzy na portalach internetowych.
Obecnie zwrot ten często jest nadużywany i często używa się go jako reakcję na cokolwiek zabawnego, mimo że w rzeczywistości nie wywołało to w piszącym jakiegoś szczególnego rozbawienia. Ponadto, szczególnie wśród młodzieży, można spotkać się ze stosowaniem tego zwrotu również w mowie, jako słowo oznaczające, że coś jest śmieszne.
2. LOL jest skróconą formą nazwy gry komputerowej League Of Legends, należącej do gatunku multiplayer online battle arena, wydanej w 2009 roku przez amerykańskie studio Riot Games.


Przykłady użycia zwrotu LOL

  • – Nie wiem ile wczoraj wypiłem, ale rano znalazłem mój portfel w lodówce.
    LOL
  • Looool co tu się dzieje! Przyszedł jakiś facet i zaczął robić awanturę, bo dostał o jeden plasterek ogórka za mało w kanapce.
  • Rodzice wyjechali na działkę, więc cały weekend naparzaliśmy z kumplami w LOLa.

LOL – analiza i ciekawostki

W wielu komunikatorach zwrot LOL doczekał się własnej prezentacji graficznej, przedstawiającej zwykle roześmianą emotkę.
Skrót LOL używany był w korespondencji na długo przed powstaniem internetu, jednak wówczas używany był w innym znaczeniu, gdyż rozwijało się go jako „Lots Of Love” (dużo miłości) lub „Lots Of Luck” (dużo szczęścia). Był więc zwrotem stosowanym zwykle na koniec listu.
Powstanie używanego dziś w internecie znaczenia zwrotu LOL datuje się na wczesne lata osiemdziesiąte XX wieku.
Spotkać się można z kilkoma podobnymi zwrotami, które wyewoluowały od LOL, takimi jak np. „lel”, „lolz” czy 'lulz”, które zasadniczo mają to samo znaczenie, lecz używane są również jako rzeczownik.
Gra League Of Legends zyskała tak ogromną popularność, że gra w nią nawet 27 milionów osób dziennie, a w 2013 roku została uznana w Stanach Zjednoczonych jako pełnoprawny sport. Na całym świecie rozgrywane są turnieje, w których nagrody przekraczają milion dolarów.