Słowo kwas posiada trzy różne znaczenia:

1. Narkotyk – LSD.

2. Nieprzyjemne zdarzenie lub sytuacja.

3. Tanie wino owocowe.

Definicja – co to znaczy kwas

1. Jako kwas określa się potocznie narkotyk LSD, czyli dietyloamid kwasu lizergowego. Jest to substancja organiczna o niezwykle silnym działaniu psychoaktywnym. Narkotyk ten występuje zazwyczaj w formie niewielkich kawałków kartonu, nasączonych roztworem substancji, którą następnie przyjmuje się doustnie. Mimo silnego działania psychodelicznego narkotyk ten uznawany jest za jeden z najmniej niebezpiecznych.
2. Kwasem określa się negatywne zdarzenie lub sytuację, która zazwyczaj pozostawia w jej uczestnikach pewien niesmak i negatywne emocje. Prawdopodobnie właśnie od tego „niesmaku” wzięło się to określenie, gdyż sytuacja określona w ten sposób pozostawia po sobie „kwaśną” atmosferę.
3. Słowem kwas określa się także najtańsze wina owocowe, jakie dostępne są w sprzedaży. Odnosi się to do typowych tanich win z plastikowym korkiem i wysoką zawartością alkoholu, wybieranych przez najmniej wybrednych smakoszy.


Przykłady użycia słowa kwas

  • W poprzedni weekend pojechaliśmy z kumplami na działkę i każdy z nas zarzucił kwasa. Mówię ci stary, czegoś takiego jeszcze nigdy nie przeżyłem!
  • Ostatnia impreza u Krzyśka skończyła się niezłym kwasem, bo okazało się, że Krzyśkowi zniknęło z pokoju 300zł, które miał odłożone na nowy telefon.
  • Chodź z nami stary! Posiedzimy sobie gdzieś na trawce i wypijemy jakiegoś kwasa jak za starych dobrych czasów!

Kwas – analiza i ciekawostki

Użycie słowa kwas jako określenie taniego wina na stałe uwiecznili muzycy jednego z czołowych polskich zespołów thrashmetalowych, nazywając się Acid Drinkers, czyli w wolnym tłumaczeniu „kwasożłopy”. Geneza tej nazwy jest ściśle związana z niegdysiejszym zamiłowaniem członków zespołu do niedrogich win owocowych.