Karma to wywodzące się z buddyzmu przekonanie, że uczynki wracają do czyniącego.

Definicja – co to znaczy karma

Choć określenie to wywodzi się z buddyzmu i jest jednym z jago kluczowych założeń, jest również stosowane szeroko wśród osób niezwiązanych z buddyzmem. W ogólnym rozumieniu pojęcie karmy jest używane w pewnym sensie jako próba wytłumaczenia jakiegoś zdarzenia, poprzez powiązanie go z jakimś innym, działającym niejako w przeciwnym kierunku. Zazwyczaj nawiązuje się do niego w przypadku, gdy ktoś zrobił coś dobrego lub złego, po czym sytuacja o podobnym charakterze przydarzyła się jemu.


Przykłady użycia zwrotu karma

  • I jak tu nie wierzyć w karmę? Pomogłem dzisiaj niewidomej staruszce wsiąść do tramwaju, a jak wysiadłem na swoim przystanku to znalazłem na ziemi sto złotych!
  • – Słyszałeś o Marcinie? Podobno zaparkował na miejscu dla inwalidów, bo mu się spieszyło i nie chciał szukać miejsca. Jak wrócił do samochodu, to okazało się, że wielka gałąź spadła na jego auto.
    – Haha, karma.

Karma – analiza i ciekawostki

Karma oznacza dosłownie „działanie” lub „akcja”. Jej założeniem, zarówno w buddyzmie, jak i w ogólnej świadomości jest fakt, że każda akcja powoduje reakcję, której doświadcza osoba ją wykonująca.