Friendzone to określenie sytuacji, w której darzymy kogoś uczuciem (np. jesteśmy w tej osobie zakochani), natomiast ona tego nie odwzajemnia, chcąc przy tym utrzymywać z nami kontakt trzyma nas „we friendzonie” czyli tłumacząc z angielskiego w „strefie przyjaźni”.

Definicja – co to znaczy friendzone

Friendzone to zwrot potoczny dotyczący sytuacji, w której w relacji przyjacielskiej jedna osoba zaczyna oczekiwać czegoś więcej (związku bądź romansu), podczas gdy drugie z przyjaciół nie podziela tego pomysłu (powstaje tzw. przyjaźń platnoniczna). W efekcie osoba licząca na „coś więcej” znajduje się w niepożądanej sytuacji bycia odrzuconą i trzymaną na dystans. Mimo widocznych zalotów często podkreślane jest, że wszystko na co może liczyć to przyjaźń, często poprzez zwroty akcentujące formę relacji np. „Jesteś moim najlepszym przyjacielem” – stąd nazwa bliżej nieokreślonej strefy zwanej właśnie friendzone. Osoba, która została w takiej strefie umieszczona (najczęściej mężczyzna, choć nie zawsze) jest potocznie określana jako „zfriendzonowana” lub „sfriendzonowana”. Osoba trzymana na dystans może często usłyszeć od swojego obiektu westchnień, że ma wiele cech ideału, mimo to osoba ta nigdy nie będzie rozpatrywała pechowca jako swojego potencjalnego partnera życiowego. Przełamanie sytuacji tego typu nie jest niemożliwe, i jeśli już nastąpi spotyka się z dużym uznaniem innych osób tej samej płci, co szczęśliwiec, który opuścił friendzone.


Przykłady użycia słowa friendzone

  • Od tygodnia bezskutecznie próbuję wyciągnąć ją na randkę, chyba zostałem zfriendzonowany.
  • Pamiętasz tamtą laskę, o której Ci mówiłem? Wygląda na to, że nic z tego nie będzie – właśnie mnie zfriendzonowała.
  • Naprawdę kocham Martę i zrobię wszystko, żeby wyjść z tego cholernego friendzonu.

Friendzone – analiza i ciekawostki

Termin friendzone pojawił się po raz pierwszy 3 listopada 1994 roku w odcinku amerykańskiego serialu „Friends” (Przyjaciele) pod tytułem „The One with the Blackout”. Ross starający się pozyskać względy Rachel słyszy wtedy od swojego przyjaciela Joeya, że zbyt długo czekał z okazaniem uczuć i stracił moment, w którym mógł przekształcić tę znajomość w związek. Co ciekawe pod koniec serialu para bohaterów zostaje jednak małżeństwem. Pierwsze zaistnienie terminu w Internecie datuje się na lata 2002-2003, natomiast zgodnie z Google Trends użycie tego terminu eksplodowało pod koniec roku 2011.
Z friendzonem związane są także badania naukowe, oraz teorie o nazwie „Ladder Syndrome” i „Nice Guy Syndrome”. Zwrot zagościł w wielu memach – np. przedstawiających żołnierzy amerykańskich z podpisem „Uczcijmy to minutą ciszy naszych braci, którzy polegli we friendzone.” Inne memy traktujące o tym zjawisku są mniej popularne w Polsce (nie doczekały się polskich odpowiedników) – to między innymi serie „Friend zone Fiona”, „Friend zone Phil” i „Friend zone Johnny”.