Fanfic to opowiadania tworzone przez fanów filmu/książki/komiksu itp., oparte na nim.

Definicja – co to znaczy fanfic

Fanfic (czyt. fanfik) jest rodzajem sztuki polegającym na pisaniu opowiadań opartych na świecie i bohaterach przedstawionych w jakimś innym dziele. Podstawą fanfików mogą być książki, filmy, seriale, komiksy, gry komputerowe itp. Ich podstawową cechą jest to, że tworzona jest zupełnie nowa historia, bardziej lub mniej związana z fabułą pierwowzoru, która wykorzystuje znanych z pierwowzoru bohaterów oraz fakty ich dotyczące. Opowiadania te tworzone są zazwyczaj przez fanów dla fanów danego dzieła. Nie mają one charakteru komercyjnego i są zwykle udostępniane na wszelkiego rodzaju forach skupiających miłośników danej tematyki.


Przykłady użycia zwrotu fanfic

  • Przeczytałem wszystkie książki o wiedźminie, ale liczba fanfików, która jest dostępna w internecie jest taka, że mam jeszcze czytania na dodatkowych kilka tygodni.
  • Dobrym sposobem na sprawdzenie, jak dużo fanów ma dany komiks jest sprawdzenie ilości fanfików na jego temat. Niektórych są naprawdę ogromne ilości!

Fanfic – analiza i ciekawostki

Fanfic jest określeniem wywodzącym się z języka angielskiego. Jest to skrót od „fan fiction”, oznaczającego dosłownie „fanowską fikcję”.