Słowo elo posiada trzy różne znaczenia:

1. Slangowo: cześć.

2. Ranking szachowy.

3. Rasa psów.

Definicja – co to znaczy elo

1. Słowo elo pochodzi od angielskiego słowa „hello” (z ang. cześć, witaj) i w tym samym znaczeniu najczęściej używane jest także w polskiej mowie slangowej. Zdarza się jednak także użycie elo jako pożegnania. Słowo to używane jest głównie w środowiskach młodzieżowych i subkulturze hiphopowej.
2. Elo to nazwa rankingu szachowego, punktacji i metody obliczania relatywnej siły gry szachistów. Nazwa pochodzi od nazwiska twórcy – Arpada Elo, amerykańskiego fizyka i szachisty o węgierskich korzeniach, który ukształtował system rankingowy w oparciu o podstawy naukowe. Zmiana rankingu gracza jest w nim bezpośrednio zależna od rankingów przeciwników i rezultatów partii z nimi rozegranych. System funkcjonuje do dziś i uznawany jest przez Międzynarodową Federację Szachową. Jego użycie zostało zaadaptowane także do innych gier, np. do znanej sieciowej gry komputerowej „League of Legends” („LOL”).
3. Elo to także nazwa rasy psów, niezarejestrowanej w FCI, stworzonej w 1987 roku przez niemieckiego hodowcę bobtalili Heinza Szobriesa. Jego celem było stworzenie rasy psów wyjątkowo rodzinnych, dobrze przystosowanych do warunków miejskich i przyjaznych dzieciom. Psy rasy elo mierzą 48-60cm, choć istnieje także ich odmiana miniaturowa (35-45cm), a przy tym obydwie występuję w typie szaty krótkowłosym i szorstkowłosym.


Przykład użycia słowa elo

  • Elo mordeczko, jak tam leci?
  • Dobra, to by było na tyle dzisiaj, ja się zawijam, elo!

Elo – analiza i ciekawostki

Elo to także katolicka stolica tytularna historycznej diecezji w Hiszpanii w metropolii Toledo istniejąca do około połowy VII wieku (współcześnie miasto Montealegre de Campos w prowincji Valladolid).
Skrótem ELO jest też określany popularny brytyjski zespół muzyczny Electric Light Orchestra grający muzykę rockową.