Słowo dzida posiada kilka różnych znaczeń slangowych:

1. Rodzaj określenia w stosunku do kobiety atrakcyjnej lub głupiej.

2. Rodzaj szklanej lufki do palenia.

3. Ucieczka lub hasło do ucieczki.

4. Jedynka w szkole.

Definicja – co to znaczy dzida

1. Dzida to niestosowne (choć nie wulgarne) określenie atrakcyjnej dziewczyny, używane najczęściej przez przedstawicieli płci męskiej w stosunku do kobiet, które uznają za godne uwagi (szczupłych, wysokich i zgrabnych), choć w stosunku do których niekoniecznie mają dobre intencje. Zwrot użyty bezpośrednio do kobiety zostanie przez nią z całą pewnością uznany za obelżywy. Warto też zauważyć, że w parze ze słowem tępa zwrot tępa dzida zmienia swoje znaczenie i oznacza kobietę mało inteligentną, niespecjalnie rozgarniętą, a przy tym już niekoniecznie atrakcyjną.
2. Dzida to rodzaj szklanej lufki, która wykorzystywana bywa do palenia papierosów bez filtra, choć bywa używana także do palenia marihuany.
3. Dzida może oznaczać hasło do ucieczki lub samą ucieczkę. Funkcjonuje więc jako oznajmienie dzida! co w praktyce jest równoznaczne z uciekamy!, jak również jako synonim ucieczki np. dał dzidę, czyli uciekł.
4. Dzida oznaczać może również uzyskanie negatywnej, najniższej możliwej szkolnej oceny, którą najczęściej jest jedynka.
5. Słowo dzida funkcjonuje również jako część slangowego zwrotu chapać dzidę co w wulgarny sposób oznacza sugerowanie komuś karnej miłości francuskiej.
6. Regularne, nie slangowe znaczenie słowa dzida to rodzaj dawnej broni, składającego się z długiego drzewca, na końcu którego osadzone jest ostrze. To także rodzaj lekkiej włóczni, używanej najczęściej przez prymitywne plemiona do samoobrony lub polowań.


Przykłady użycia słowa sztos

  • Pamiętaj, jak tylko zobaczysz jakiegoś policjanta od razu dzida!
  • Co za tępa dzida! Tłumaczę jej od godziny, że to ona spowodowała wypadek wymuszając pierwszeństwo na skrzyżowaniu, a ta dalej swoje.
  • Brawo głąbie, znowu dostałeś dzidę z matematyki, jeszcze jedna i nie zdasz do następnej klasy.