Dab – nazwa prostego ruchu tanecznego polegającego na zbliżeniu twarzy do wewnętrznej części zgiętego łokcia jednej z rąk, podczas gdy druga ręka jest uniesiona wyprostowana w tym samym kierunku.

Definicja – co to znaczy dab

Dab to niezwykle prosty ruch taneczny, który przyjął się również między innymi w świecie sportu jako sposób celebracji zwycięstwa lub zdobytego punktu. Ruch polega na uniesieniu ugiętej w łokciu ręki na wysokość twarzy, zbliżeniu twarzy do wewnętrznej strony łokcia oraz jednoczesnemu wyciągnięciu wyprostowanej drugiej ręki do boku tak, aby obie dłonie wskazywały ten sam kierunek.
Ruch ma swoje korzenie w scenie hiphopowej miasta Atlanta w Stanach Zjednoczonych, jednak obecnie stał się popularny na całym świecie jako gest wyrażający radość z jakiegoś osiągnięcia.


Przykłady użycia słowa dab

  • Po zdobyciu bramki cała drużyna podbiegła do linii bocznej i jednocześnie wykonała tak zwany dab.
  • Nie mogę znieść Franka – za każdym razem kiedy cokolwiek mu się uda, musi zrobić daba.

Dab – analiza i ciekawostki

Dab zyskał światową popularność nie tylko wśród młodzieży, lecz także pośród sławnych osób. Prezentowany był nie tylko przez znanych sportowców jak np. Usain Bolt czy Paul Pogba, lecz także m.in. przez znanych polityków (Hillary Clinton, Emmanuel Macron) a nawet przez członków rodów królewskich (książę Norwegii Sverre Magnus).
W Arabii Saudyjskiej dab został zakazany ze względu na rzekome kojarzenie się z marihuaną i innymi nielegalnymi substancjami. W 2017r. Saudyjski piosenkarz został aresztowany za wykonanie daba na scenie podczas festiwalu muzycznego.