Cenzopapa to określenie prześmiewczej pracy graficznej z wykorzystaniem wizerunku Jana Pawła II.
Definicja – co to znaczy cenzopapa
Cenzopapy to grafiki, animacje, filmiki, memy, historyjki (tzw.”pasty”) wykorzystujące postać papieża Jana Pawła II w sposób prześmiewczy lub wulgarny. Zwykle wykonane są metodą fotomontażu. Niektóre z nich szkalują papieża przedstawiając go jako pedofila, gwałciciela lub zbrodniarza wojennego, podczas gdy inne umieszczają jego wizerunek (często doklejając jego twarz do ciała innej osoby czy zwierzęcia) w celach raczej humorystycznych. Osoby tworzące tego typu kontrowersyjne treści zwykle mają na celu tzw. „trolling” (trolowanie) czyli zszokowanie i oburzenie innych użytkowników sieci. Rzadko kryje się za tym szersza ideologia i nastawienie antyklerykalne. Niesłabnący kult Jana Pawła II w Polsce, niezrozumiały i czasem absurdalny dla młodszych pokoleń, które nawet nie pamiętają jego pontyfikatu, a także zamiłowanie części internautów do przejawiania zachowań antyspołecznych i chuligańskich, wycelowanych w autorytet dużej części społeczeństwa doprowadziły do znacznego rozpowszechnienia tego motywu.
Przykład użycia słowa cenzopapa
- Niezłą cenzopapę dzisiaj widziałem, wyślę Ci zaraz!
Cenzopapa– analiza i ciekawostki
Dużą popularność zyskały także powiązane z nurtem cenzopap: wulgarny akronim „JP2GMD” oznaczający „Jan Paweł II gwałcił małe dzieci”, numer 2137 bazujący na godzinie śmierci papieża, zwrot „RiGCz” (Rozum i Godność Człowieka), a także slangowy czasownik „odjaniepawlać się” (dziać się w sposób zaskakujący).
Cenzopapy zaczęły pojawiać się w polskim Internecie w 2009 roku, początkowo na serwisach takich jak Vichan, Karachan i Wykop, a później rozpowszechniając się także na znaczną skalę na serwisach społecznościowych. Zjawisko to szeroko obiło się także w mediach, zyskując przy tym wielu przeciwników, którzy organizowali m.in. marsze sprzeciwu i (nieskutecznie) usiłowali doprowadzić do wszczęcia postępowania przeciwko twórcom tego rodzaju treści przez prokuraturę.
Nazwa cenzopapa pochodzi od zbitka słów „cenzo” (slangowe określenie na umieszczanie zdjęć twarzy znanych, często zmarłych, osób w kontrowersyjnych grafikach, czasem o treściach pornograficznych) i „papa” (z włoskiego: papież).